HİZMETLERİMİZ

Image

Rahim Ağzı Kanser Aşısı (HPV Aşısı)

HPV NEDİR?

HPV (Human Papilloma Virüs) 200den fazla türü olan bir virüstür. 40dan fazla tipi de cinsel yolla bulaşabilir. Cinsel yolla bulaşan HPVler 2 tiptir:

  1. Düşük riskli olanlar: Kanser değil siğil oluşumuna yol açarlar. Örneğin HPV 6 ve 11
  2. Yüksek riskli olanlar: Kansere yol açabilen türleridir. Çok fazla tipi olmakla beraber en çok rahim ağzı kanserine yol açan tipleri 16 ve 18dir.

Pek çok yüksek riskli HPV enfeksiyonu semptom vermez ve 1-2 yıl içinde kendiliğinden kansere sebebiyet vermeden ortadan kalkar. Bazı HPV enfeksiyonları ise yıllarca kalabilir ve yüksek riskli bu tiplerin kalıcılığı tedavi edilmez ise kansere ilerleyebilir.

HPV enfeksiyonu kimlerde görülür?

Seksüel olarak aktif olan herkeste HPV görülebilir. Çoklu partneri olan ya da partnerinin çoklu partneri olduğu bilinen kişilerde görülme oranı daha fazladır.

HPV enfeksiyonları önlenebilir mi?

HPV aşıları bazı HPV tipleri için koruyuculuk sağlamaktadır. Bu aşılar yeni enfeksiyonlar için güçlü koruma sağlarken tedavi edici etkileri yoktur.

Kondomlar da kısmi koruyuculuk sağlayabilir ancak kondomun kapladığı alanın dışındaki bölgelerden de temas ile geçiş olabilmektedir.

Hangi tür HPV aşıları mevcuttur?

2 ayrı aşı çeşidi bulunmaktadır.

  1. Gardasil ® HPV Tip 6 ve 11 ile Tip 16 ve 18’e karşı koruyuculuğu mevcuttur.
  2. Cervarix ® HPV 16 ve 18’e karşı koruyuculuğu mevcuttur.

Mevcut aşıların hiç biri tüm HPV tiplerine karşı korumadığından rahim ağzı kanseri taramasına devam etmek gereklidir.

HPV Aşıları Kimler için önerilmektedir?

Her iki aşı da önlemek amaçlı 9-26 yaş arası erkek ve kızlarda önerilmektedir. 6 aylık süreç içerisinde 3 dozluk uygulama önerilmektedir (0. , 1. Ve 6. aylarda Ya da 0. , 2. , 6. Aylarda). Yeni çalışmalar 2 dozun da en az 3 doz kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Sevikal kanser taramaları HPV aşıları ile beraber kombine edildiğinde servikal kanserden koruma oranlarını önemli ölçüde arttırmışlardır. Her iki aşının da en az 8 yıl koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir.

Halihazırda HPV ile enfekte olmuş bir birey bile HPV aşısından fayda görebilir.

Mevcut testlerin her biri mevcut olan HPV enfeksiyonunu göstermekte olup geçmiş enfeksiyonu gösteren bir test mevcut değildir. Smear testinde hücre değişiklikleri görülen hastaların da HPV aşısı yaptırmaları önerilmektedir. HPV aşılarının HPV virüsünü ya da hücre değişikliklerini tedavi etme özellikleri yoktur. Ancak yapılacak aşı henüz vücuda girmemiş yüksek riskli HPV virüslerine karşı koruyuculuk sağlayacaktır.