KADIN HASTALIKLARI

Image

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma istemsiz olarak idrarın boşalması durumudur ve dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir problemdir. Bu durum pek çok kadında utanma hissi yaratır. Bazı kadınlarda günlük yaşamı sınırlandıracak kadar şiddetli olarak da kendini gösterebilir. Pek çok tipi mevcuttur;

Stres inkontinans: idrar kesesi basınç altında olduğunda oluşur. Örneğin öksürme, hapşırma ya da ıkınma sırasında

Sıkışma tipi inkontinans: sıkışma hissi gelir gelmez tuvalete yetişemeden olan kaçırmadır.

Overflow ( Taşma tipi inkontinans): Tamamen idrar kesesi boşaltılamadığında olur. Sık sık kaçırma görülür

Mikst tip inkontinans : Stres ve sıkışma tip inkontinans bir arada görülür

İdrar kaçırma sebepleri nelerdir?

Stres tipi idrar kaçırmanın nedenleri genellikle pelvik tabanı ve idrar kesesi ağzını destekleyen destek doku ve kasların zayıflaması sonucu oluşur.

Sıkışma tipi idrar kaçırma ise idrar kesesini kontrol eden detrusor kaslarının aşırı aktivitesinden dolayı meydana gelir.

Taşma tipi idrar kaçırma ise genellikle idrar kesesinin tıkanması sonucu tamamen boşalmasının engellenmesi sonucu meydana gelir.

İdrar kaçırma gelişimine neden olabilecek faktörler;

  • Gebelik ve vajinal doğum
  • Obesite
  • Aile öyküsü
  • İleri yaş olabilir.

İdrar kaçırmayı azaltmak için neler yapılabilir?

Bazı ufak tefek yaşam tarzı değişiklikleri idrar kaçırma problemini önemli ölçüde düzeltebilir. Bunlar;

  • Kilo verme
  • Kafein ve alkolü azaltma
  • Pelvik taban egzersizleri (Kegel Egzersizi)
  • Mesane eğitimi
  • Spor yapma (özellikle pelvik kasları ilgilendiren)
  • Su içme alışkanlıklarını değiştirme: gün içerisinde daha çok yatmadan önce daha az su içmek, çay, kola kahve gibi çok idrar çıkarımı sağlayan içeceklerden uzak durmak gibi.

Tüm bu tedbirlere rağmen idrar kaçırma problemi devam edebilir. Bu durumda bir kadın doğum hekimi ile konuşularak tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Bazı idrar kaçırma tipleri için ilaç tedavisi çözüm olduğu gibi zaman zaman bazı kaçırma tipleri için cerrahi tedavi gerekir. Karından ya da vajenden, açık ya da kapalı olarak, lokal ya da rejyonel anestezi ile uygulanabilen çeşitli inkontinans ameliyatları mevcuttur.

İdrar kaçırma tedavisi için kullanılan birçok çeşit fizik tedavi vardır. Kegel egzersizleri denilen bir tipi alttaki kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Kegel egzersizleri nedir?

Kegel egzersizleri pelvik kaslarınızı sıkılaştırır. Üretra, vajina ve rektum girişlerinin etrafındaki kasları güçlendirirler. Sıkmayı yeterince ve uzun süre yapmak gerekir.

Şöyle yapılırlar:

İdrarınızı yapmayı ara vermek için kullandığınız kasları sıkın. 10 saniye sıkmaya devam edin ve sonra gevşeyin.

Günde en az 3 kez olmak üzere her seferinde arka arkaya 10-20 defa yapın.

Bacak, kalça veya karın kaslarınızı sıkmamaya dikkat edin. Bu egzersizleri düzenli olarak yapın. 6-12 hafta sonra idrarınızı daha iyi tutabilmelisiniz.

Kegel egzersizlerini yapan kadınların %40-75’inde idrar kontrolünde bir iyileşme oluşur. Her egzersiz gibi yapmaya devam ettiğiniz müddetçe işe yararlar.

İdrar kaçırma problemi çok yaygın problemdir. Günlük yaşantınızı, sosyal, profesyonel ve duygusal ilişkilerinizi etkileyecek boyuta geldiğinde çözümlenmesi gerekir. Bu durumda bir profesyonele başvurmak en uygun seçenektir.