HİZMETLERİMİZ

Image

Kızlık Zarı Muayenesi ve Dikimi

Kızlık zarı (hymen) vajina girişinin birkaç santim içerisinde bulunan genellikle halka şeklinde ince bir perdedir. Çeşitli şekillerde olabilir. Dışarıdan bakılınca görülmesi mümkün değildir.  

Elastik bir dokudur. Kızlık zarı vajen girişini tamamen kapatmaz. Ortasında adet kanının akmasını sağlayan bir açıklık bulunur. İlk ilişki ile beraber çoğunlukla kanama olabileceği gibi, olmama olasılığı da mevcuttur. Elastik yapıda zara sahip hastalarda ya da vajina girişi genişliğinin ilişkiye müsait olacak kadar açık olduğu durumlarda ilk ilişkide kanama olmayabilir.Her iki ilişkiden birinde kanama olmama olasılığı vardır. Kanama olması ya da olmaması kızlık zarının bozulmuş olup olmadığının bir göstergesi değildir. Bekaret muayenesi sadece bir kadın doğum hekimi tarafından uygulanabilir.  

Kızlık zarında bazen doğuştan çentikler olabilir. Herhangi bir ilişki olmamasına rağmen kızlık zarı çıkıntı ve girintilere sahip olabilir. Bu %20 kadında görülür ve bekaretin bozulması anlamına gelmez. 

Kızlık zarı muayenesi yapılması kolay, ağrısız, sıkıntısız bir muayenedir. Labium majus (Büyük Dudaklar)’un bir gazlı bez yardımı ile nazikçe tutulup vajen girişinin hafifçe aralanması sağlanarak kızlık zarı incelenir. Tecrübeli bir kadın doğum hekimi tarafından muayenesi uygundur. 

Hymenoplasti (kızlık zarı dikimi) işlemi hem tıbbi hem sosyal nedenlerle yapılan bir işlem olup çeşitli yöntemleri mevcuttur. 

Yapısal doğuştan anomalisi olan hastalarda hymeni tekrar oluşturmaya ya da kapalı olan hymeni açmaya yönelik yapılan cerrahi bir işlemdir. 

Sosyal problem yaşayan hastalarda ise geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemleri ile ilk ilişkide kızlık zarı kanamasını sağlayacak bazı cerrahi teknikler kullanılmaktadır.