HİZMETLERİMİZ

Image

Genital Estetik

GENİTAL ESTETİK:

Genital estetik günümüzün değişen güzellik ve bakım anlayışı ile beraber son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir konudur. Doğuştan gelen ya da sağlık sorunlarına yol açan nedenlerden dolayı uygulanabileceği gibi; estetik, sosyal ya da kültürel nedenlerden dolayı da uygulanabilir.

Amaç dış görünüşü düzeltmekle beraber fizyolojik ve seksüel olarak da iyileşme sağlamaktır.

Dış genital organların zamanla şeklinin bozulmasına yol açan pek çok faktör vardır. Bunlar:

  • Artan yaşla beraber pelvik tabanın  gevşemesine bağlı sıkılıkta azalma ve sarkmalar görülebilir. Buna bağlı da cinsel ilişkide bollaşma hissi ve hissiyatta azalma olabilir.
  • Artan kiloyla beraber kasık bölgesinde yağ depolanmaları olabilir. Bunun tersine büyük dudaklarda ( Labia Majora) hacim kaybı olabilir.
  • Doğum sayısı artması, artan yaş, cinsel birliktelik sıklığı gibi pek çok faktörün de etkisiyle küçük dudaklarda ( Labia Minora) büyüme oluşabilir.

LABİOPLASTİ (İÇ VE DIŞ DUDAK ESTETİĞİ):

İç dudakların küçültülmesi, dış dudakların küçültülmesi, dış dudaklara dolgu yapılması gibi çeşitleri mevcuttur.

İÇ DUDAK ESTETİĞİ:

Pek çok kadın farklı nedenlerle iç dudak estetiği talep etmektedir. Bu nedenler:

  • İlişki sırasında ağrı
  • Kıyafetlerle ya da spor sırasında sıkışma ve acıma hissi
  • Estetik kaygılar

Ameliyat ortalama 7mm ile 5 cm arasında olan iç dudakların normalden fazla olan kısımlarının çıkarılması esasına dayanır. Pek çok farklı teknik söz konusu olmakla beraber amaç sinirlere en az hasarı vererek ve dudakların doğal rengini ve fizyolojik fonksiyonlarını koruyarak dudakların boyu ve enini kısaltmaktır.

DIŞ DUDAK ESTETİĞİ:

Dış dudak estetiğinde 2 durum söz konusudur:

  1. Dış dudakların hacmini azaltmak
  2. Dış dudak dolgusu yaparak hacmini genişletmek.

Dış dudak hacmini azaltmak için liposuction yöntemi kullanılabilir. Ancak bu durumda cilt fazlalığı kalmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hacim kaybına bağlı cilt fazlalığı olduğunda kama yöntemi ile bu katlantının çıkarılarak dudakların revize edilmesi gerekir.

Dış dudak dolgusunda ise yağ enjeksiyon yöntemi kullanılır. Karın ya da iç uyluktaki yağlar alınarak bu bölgeye enjekte edilebilir.

VAJİNOPLASTİ (VAJEN DARALTMA AMELİYATI):

Pek çok kadında özellikle ilerleyen yaş ve doğum sayısı ile beraber vajende bir gevşeme ile beraber vajinal bolluk hissine bağlı ilişkide vajinal hassasiyet azalışı şikayeti görülmektedir. Buna bağlı da vajen daraltma ameliyatlarına olan ilgi artmaktadır.

Vajen daraltma ameliyatları vajenin üçte birlik alt kısmını, vajen girişini ve perineyi daraltarak sıkılaştırma prensibine dayanır. Cerrahi olarak vajinal mukozanın ufak bir kısmının kesilip tekrardan birleştirilmesi şeklinde uygulanabileceği gibi lazer yöntemi ile de sıkılaştırılması mümkündür.

PERİNEOPLASTİ:

Vajen girişinin daraltılması işlemidir. Vajenden elmas şeklinde bir parçanın çıkartılıp tekrar dikilmesi prensibine dayanır. Perineal kasların sıkılaşması için de ek bir dikiş ayrıca konulur.

HİMENOPLASTİ (KIZLIK ZARI DİKİLMESİ):

Himen (kızlık zarı), vajenin ağzını kısmi olarak örten bir mukozal perdedir. Fizyolojik olarak herhangi bir fonksiyonu yoktur. Tamamen kapalı bir perde olmadığı gibi kanlanması da olmadığından pek çok kez ilişkide yırtılsa bile kanamayabilir. Ayrıca yine pek çok kadında ilişkiye izin verecek düzeyde esnek olup ilişki sonrası kanama görülmeyebilir.

Ancak toplumsal, kültürel, ahlaki nedenlerden dolayı himen (kızlık zarı) hala pek çok kişi için önem arz etmektedir. Bu nedenden dolayı himen (kızlık zarı) onarımı kozmetik nedenlerden çok sosyal nedenlere dayanmaktadır.

Himenoplasti (kızlık zarı dikimi) ameliyatı kızlık zarı kalıntılarının cerrahi olarak birleştirilerek vajen girişinin daraltılması prensibine dayanır. Defalarca tekrarlanabilir.  Kalıcı ya da geçici olarak da uygulanabilmektedir.

KLİTEROPLASTİ ( KLİTORİS ESTETİĞİ):

Klitoris kadın genital organlarının en ucunda bulunan ve çok yoğun sinir uçları içeren bir bölgedir.

“Klitoral Hudoplasti” seksüel uyarımı arttırmak amacıyla klitorisin daha çok ortaya çıkarılması işlemidir. Genelde klitorisin yanlarından küçük bir miktar deri çıkarılması prensibine dayanır. Labium minus küçültme ameliyatları ile beraber uygulanabilir.

G NOKTASI BÜYÜTME:

G noktası kadınların vajen ön duvarında, vajen girişinden yaklaşık 3 ila 5 cm uzakta olduğu düşünülen, seksüel uyarıma oldukça hassas olduğu iddia edilen bir oluşumdur. Pek çok farklı çalışmaya rağmen halihazırda var olup olmadığı tartışmalıdır.

Mevcut G noktası büyütme ameliyatları bu bölgenin çeşitli dolgu maddeleri ile ortaya çıkarılması esasına dayanır. Ancak bu maddelerin emilimine bağlı olarak bu uygulamaların 6 ya da 9 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.