HİZMETLERİMİZ

Image

HSG (Histerosalpingografi) Nedir?

HSG rahim içerisine su ya da yağ bazlı kontrast madde verilerek film çekilmesi suretiyle rahim iç duvarı ve tüplerin değerlendirilmesi yöntemidir. Genellikle infertilite (kısırlık )durumlarında uygulanır.

HSG ne zaman çekilir?

Adetin bitimini takip eden 3-4 günlük süre HSG için en uygun zamanlardır.

HSG nasıl çekilir?

Röntgen cihazı altına konulan bir masa üzerine hasta uzanır. Rahim ağzına steril olarak yerleştirilen bir kanül aracılığıyla radyokontrast bir madde verilmek suretiyle skopi cihazı eşliğinde rahim ve yumurtalıkların filmi çekilir. Hastanın isteği üzerine sedasyon (hafif uyutma) ile ya da uyumadan uygulanabilir. Az ağrılı bir işlemdir. İşlem sonrasında kasıklarda az bir kramp ile eser miktarda kanama olabilir.

Normal HSG Ne Demektir?

Çekilen filmde rahim ve tüplerin, ve radyokontrast maddenin karın içerisinde dağılımının görüldüğü HSG filmi iyi çekilmiş bir HSG olarak adlandırılır. Normal HSG diyebilmek için,

  • Rahim içerisinde polip ya da myom gibi yer kaplayan herhangi bir oluşum görülmemesi,
  • Her iki tüpün de açık olarak izlenmesi,
  • Rahim içinde herhangi bir yapışıklık izlenmemesi gerekir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) sonrası kendiliğinden tedavisiz oluşan gebeliklerde bir miktar artış vardır. Bunun nedeni tüplerdeki çok hafif yapışıklıkların verilen ilacın yarattığı basınç nedeni ile açılmasıdır.

HSG işlemi sırasında tüpler kapalı olarak değerlendirildiğinde bu bulgunun laparoskopi denilen kapalı ameliyatla doğrulanması gerekmektedir.